Z czym kojarzy się Wenezuela?

Brak komentarzy brak ocen

Mężczyznom na pewno Wenezuela kojarzy się z pięknymi kobietami, wyśmienitym rumem i starymi amerykańskimi samochodami. Paniom natomiast na myśl mogą przyjść przystojni, młodzi mężczyźni, wspaniałe plaże i elektryzująca muzyka. Wszystkich zachwycają cuda wenezuelskiej przyrody, tajemnice dżungli, zjawiskowe fale, bajeczne wodospady i odmęty rzeki Orinoko. Każdy z nas kojarzy także słynne wenezuelskie seriale. Wenezuela, tak piękna w swej różnorodności, jest jednym najpopularniejszych kierunków turystycznych Ameryki Południowej.

Co oferuje Wenezuela?

Na liście największych atrakcji Wenezueli są tutejsze wyspy i plaże. Szczególną popularnością wśród turystów cieszy się wyspa Margarita i malowniczy archipelag Los Roques, na którym utworzono rezerwat przyrody.

Nie możemy ominąć także wspaniałego Parku Narodowego Canaima z najwyższym wodospadem świata – Salto Angel i wodospadem, pod którego wodną kurtyną wiedzie ścieżka – Salto Sapo. Tych, którzy kochają góry, z pewnością zachwyci widok zjawiskowej Roraimy, góry stołowej (tzw. tepui), liczącej 2810 m n.p.m. i również położonej w granicach parku.

Turyści chętnie odwiedzają także Médanos de Coro National Park – wspaniałą krainę wydm na północy kraju. Piaskowe góry sięgają tu nawet 40 metrów i tworzą iście pustynny krajobraz. Pod wpływem wiatru wydmy nieustannie zmieniają kształt, dlatego każda wizyta w tym miejscu okaże się niepowtarzalną.

Ciekawe fakty na temat Wenezueli.

- Całkowita długość granicy wynosi 4993 km.
- Oficjalna nazwa Wenezueli to: Boliwariańska Republika Wenezueli.
- Wenezuela graniczy z trzema krajami: Brazylią, Kolumbią i Gujaną.
- Dominująca religia: katolicyzm.
- Wenezuela uzyskała niepodległość w 1811 roku.
- Stolicą Wenezueli jest Caracas.
- Wenezuela oznacza „mała Wenecja”.
- Powierzchnia całkowita Wenezueli wynosi 912 050 km².
- Językiem urzędowym jest hiszpański.
- Domena internetowa: .ve.
- W Wenezueli znajduje się najwyższy wodospad świata (Salto del Angel na rzece Churun) – ma aż ma 979 metrów.
- Simón Bolivar to największy Park Narodowy Wenezueli.
- W stolicy Wenezueli mieszka ponad 3 mln osób.
- 6 stycznia w Wenezueli odbywa się Dzień Królów Magów.
- Wenezuela słynie z najtańszej ropy naftowej na świecie.
- Jednym z najpopularniejszych gatunków muzycznych w Wenezueli jest joropo.
- Walutą Wenezueli jest boliwar.
- Długość wybrzeża wynosi 2800 km.
- W Wenezueli znajdują się trzy obiekty wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
- Najpopularniejszą potrawą w Wenezueli jest hallaca.
- Najpopularniejszym sportem jest baseball.
- Wenezuela ma najwięcej laureatek konkursów piękności.
- Największym jeziorem w kraju jest Maracaibo (również największe w Ameryce Południowej).
- Caracas nazywane jest najgłośniejszym miastem świata oraz „Stolicą Wiedźm”.

Z czego słynie Wenezuela?

Wenezuela słynie z największych zasobów ropy naftowej.

Wenezuela jest bogata w zasoby naturalne, takie jak lśniące złoto i różnorodne uprawy, na które jest popyt. Jednak jest najbardziej bogaty ekonomicznie ze względu na łatwy dostęp do gazu ziemnego: ropy naftowej. Ten kraj szczyci się największymi tradycyjnymi rezerwami ropy naftowej i drugimi co do wielkości złożami gazu ziemnego na półkuli zachodniej! Dzięki temu, że jest głównym producentem produktów ropopochodnych, ropa w Wenezueli stała się kamieniem węgielnym jej gospodarki. Chociaż produkcja ropy w tym kraju spadła w ostatnich latach, Wenezuela nadal jest głównym graczem w międzynarodowym przemyśle naftowym.

Wenezuela słynie z Parku Narodowego Los Roques.

Położony 130 kilometrów od środkowego wybrzeża Wenezueli, znajduje się jeden z najciekawszych parków narodowych na świecie: Park Narodowy Los Roques. Położony na Morzu Karaibskim park archipelagu został założony w 1972 roku w celu ochrony i zachowania wyjątkowego ekosystemu morskiego, na który składają się rafy koralowe, namorzyny, dna trawy morskiej i nie tylko. Atrakcją jest maleńka wyspa Cayo de Agua.

Wenezuela słynie z Isla de Margarita.

Isla de Margarita to jedna z głównych celów turystycznych w Wenezueli dla turystów spragnionych słońca. Głównymi atrakcjami wyspy są piękne plaże z miękkim piaskiem, które są popularne zarówno wśród obcokrajowców, jak i Wenezuelczyków. Wiele lotów czarterowych odbywa się bezpośrednio na Isla Margarita, ale można się tam również dostać promem z Puerto La Cruz. Największym miastem na wyspie jest Porlamar.

Najlepszy czas na wyjazd do Wenezueli.

Warunki klimatyczne są bardzo zróżnicowane. Z zachodu na wschód Wenezuelę przecina część Andów, które w kierunku wybrzeża przechodzą w równinę. Na zachodzie leży bagnisty obszar nad jeziorem Maracaibo. Jest to właściwie morska laguna, a słodka woda pochodzi z uchodzących do niej rzek. Na południe znajduje się Nizina Orinoko. Na południowym wschodzie leży wyżyna sięgająca Gujany. Pod względem klimatu, Wenezuela różni się dość znacznie od innych południowoamerykańskich krajów, ponieważ pora deszczowa trwa od kwietnia do października. Na zachodzie zauważalne są nawet dwie pory deszczowe. Natomiast północna dolina posiada klimat zadziwiająco suchy.

Wenezuelskie Andy są ogólnie niższe i węższe niż ich części w Kolumbii, Peru, czy Boliwii. Mimo to jest tutaj kilka górskich szczytów, które sięgają ponad 4600 metrów i przez cały rok są pokryte śniegiem. Ze względu na stosunkowo duże różnice wysokości w wenezuelskich górach istnieje spore zróżnicowanie klimatyczne. W Andach wyróżnia się trzy regiony klimatyczne: tierra caliente – kraina gorąca (wysokość do 900 m), tierra templada – kraina umiarkowana (900 do 1800 m) i tierra fria – kraina zimna (1800 do 3000 m). Krótko mówiąc, im wyżej, tym chłodniej i większa ilość opadów.

Północne odnogi Andów wykazują mniejsze ilości opadów niż południowe. Charakterystykę klimatu regionu tierra templada przedstawiają tabele klimatyczne Caracas. Natomiast na wybrzeżu jest suchy klimat charakterystyczny dla północnej Wenezueli. Zdarzają się upały i rzadko pada deszcz. Nawet w miesiącach deszczowych można tutaj liczyć na sześć godzin słońca dziennie, a w suchych miesiącach liczba ta wzrasta do ośmiu godzin.
 

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii