Sezon wakacyjny chyli się ku końcowi? Jak dobrze zadbać o narzędzia ogrodowe?

Komentarze:1 brak ocen

Narzędzia ogrodowe powinny być wykonane z trwałych i wysokiej klasy materiałów, dzięki temu będą służyły przez długie lata. Nawet najlepszy materiał może się błyskawicznie zużyć, gdy nie dba się o niego należycie. Takie narzędzie nie będzie już spełniać swojej funkcji. Po upływie wskazanego czasu użytkowania sprzętu ogrodowego powinno się go oczyścić z zanieczyszczeń. Specjalną uwagę należy mu poświęcić również po zakończonym sezonie.

W jaki sposób traktować narzędzia ogrodowe, ażeby służyły jak najdłużej?

Wyczyszczenie narzędzi po skończonej pracy jest kluczowe. Zastanawiasz się dlaczego? Podczas wykonywanych pracy ogrodowych końce narzędzi mają kontakt z różnymi bakteriami. Pozostawione bakterie mogą przyczynić się do rozwoju wielu chorób u Twoich roślin. Chcąc uchronić swoje rośliny przed zbędnym zanieczyszczeniem, dezynfekuj swoje narzędzia. Do oczyszczenia może posłużyć Ci wrząca woda lub spirytus salicylowy. Specjalistyczny preparat w sposób skuteczny usunie pozostałości nagromadzonych bakterii. Po umyciu trzeba dokładnie osuszyć narzędzia. Brud pozostający na narzędziach ogrodniczych takich jak nożyce, grabie czy sekator może wpłynąć znacząco na komfort pracy. Grudki ziemi oraz drobne elementy mogą zaklinować mechanizm. Używanie będzie wymagało większego nacisku i może doprowadzić do uszkodzenia takich nożyc. W przypadku metalowych narzędzi trzeba je naostrzyć odpowiednim pilnikiem. Następnie na okres zimowy naoliwić, tak aby panująca wilgoć nie doprowadziła do rozwoju rdzy.

Co kiedy narzędzia są elektryczne lub mają silnik?

Narzędzia ogrodowe posiadające silnik np. kosiarki, powinno być konserwowane zgodnie z instrukcją producenta. Przed konserwacją wskazane jest całkowite zużycie paliwa i tym samym zabezpieczenie urządzenia przed przypadkowym uruchomieniem. Z kolei wszystkie elektryczne urządzenia powinny być dobrze chronione przed wilgocią. Powinno się więc zwrócić uwagę na miejsce magazynowania. Ciemna i wilgotna piwnica kategorycznie się do tego nie nadaje. Polecamy w tym celu szopę ogrodową lub garaż. Te miejsca są często wietrzone i dzięki temu sprzęt nie zawilgotnieje.

W jakim miejscu przechowywać ogrodowe narzędzia? 

Przechowywanie narzędzi w odpowiednim miejscu jest istotne. Powinno się zorganizować przestrzeń w garażu czy szopie, przeznaczoną tylko i wyłącznie dla nich. Najlepsze będą miejsca, w których jest cyrkulacja powietrza — zapobiegniemy powstawaniu rdzy. Narzędzia ogrodowe nie powinny dotykać podłoża. Gromadzą się na nich dodatkowo nieczystości i bakterię. Warto zamontować półkę, regał czy nawet wieszak, na który będzie można je powiesić. Nie będą ulegały korozji i nie zostaną przez nas przypadkowo uszkodzone. Staraj się wybierać narzędzia sprawdzonych producentów. Jakościowy materiał pozwala na wieloletnie użytkowanie.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:1
Tatiana Wysocka

Nienawidzę kiedy kończy się lato. Dlatego też nie lubię wiążących się z tym obowiązków...

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Nienawidzę kiedy kończy się lato. Dlatego też nie lubię wiążących się z tym obowiązków...

Inne artykuły z tej kategorii