Podstawowe zasady prania pieluszek dla niemowląt

Brak komentarzy brak ocen

Nie wszyscy wiedzą jak powinno się prać pieluszki wielokrotnego użytku. Choć jest to kwestia całkiem prosta, niewiedza i obawa powstrzymuje wielu rodziców od kupna tego rodzaju pieluch. Warto nauczyć się jak to robić oraz poznać kilka ciekawych trików, ponieważ takie pieluszki mają wiele korzyści dla zdrowia oraz są ekologiczne.

Pranie pieluszek tetrowych 

Należy zacząć od momentu, w którym zmieniamy brudną pieluszkę z pupy niemowlaka. Otulacze, o ile nie są brudne lub nie przeszły wonią moczu, można przeznaczyć do wysuszenia i kolejny raz użyć przy kolejnej wymianie pieluch. Dotyczy to również do otulaczy z funkcją SIO, czyli snap-in-one. Kieszonki, wkłady, zawartość otulaczy oraz pieluszki AIO, czyli all-in-one przeznaczone są do prania.

Czekając na wrzucenie ich do pralki, można je umieścić w worku PUL lub w pojemniku z zamknięciem, o ile nie jest dokładnie zamykane. Kupki mleczne rozpuszczają się w wodzie, dlatego nie ma konieczności płukania ich pod wodą przed praniem, ale oczywiście nic się nie stanie jeśli tak zrobimy. W kwestii kupek starszych dzieci wymagane jest zmycie jej z pieluszki. Ułatwią to specjalne papierki znajdujące się w pieluszce, ale w większości przypadków wystarczający będzie strumień zimnej wody. Wiele rodzin wykorzystuje obecność bidetki, czyli małej słuchawki umieszczonej przy bidecie, żeby sprawnie zmyć zawartość pieluszki.

Czy pranie pieluszek dla dzieci jest bezpieczne? 

W przypadku wszelkich wkładów i innych chłonących fragmentów oraz pieluszek z materiałem PUL, sytuacja wydaje się być stosunkowo łatwa, wystarczy kierować kilkoma zasadami. Jeśli producent nie nadmienił inaczej, należy na początku dokładnie przepłukać pieluszki bez jakichkolwiek środków czyszczących. To umożliwi usunięcie moczu znajdującego się w pieluszkach. Ten początkowy etap prania można wybrać jako oddzielny program pranie z wirowaniem, lub jako pranie wstępne, ale konieczne jest upewnienie się, że po zakończeniu prania woda zostanie usunięta.

Kolejno czas na właściwe pranie: powinno być dość długie i przebiegać w ciepłej temperaturze wody: 40°C z koniecznym dodatkiem odkażacza lub 60°C, bez potrzeby zastosowania odkażacza (np. proszku Nappy Fresh). Dodajemy tylko proszek do białych tkanin z niską, poniżej 5%, zawartością środku myjącego, z kolei z wybielaczami optycznymi posiadającymi w składzie tlen.

Kiedy niezbędne będzie zastosowanie odkażacza? 

Higiena to kluczowa kwestia, stąd pieluszki wielorazowe muszą być prane dokładnie, z możliwym odkażeniem różnorakich drobnoustrojów. Temperatura 60° zachowana przez kilkadziesiąt minut będzie odpowiednia, żeby pozbyć się niebezpiecznych bakterii.

W kwestii niższych temperatur niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych, przyjaznych środowisku i delikatnych proszków odkażających. Ich pojedynczy koszt nie jest duży, i dla bezpieczeństwa można je również wsypywać do prania w wysokiej temperaturze. Po zakończonym programie prania należy wywiesić pieluszki, osuszyć, i już można ponownie je wykorzystać. PUL jest nieodporny na wysokie temperatury, stąd nie warto go wystawiać na słońce i powieszać w małej odległości od grzejnika.

Wełna potrzebuje innego traktowania podczas prania 

Naturalny materiał, który daje powłokę nieprzemakalną i który oddycha – wełna ma mnóstwo zalet. Potrzebuje ona odmiennego podejścia i w większości przypadków nie jest odpowiednia do prania w pralce, bo pojawia się ryzyko sfilcowania otulaczy, gatek lub longów. Pocieszające jest to, że wełnę pierzemy co dłuższy czas.

Takie pieluszki pokrywa się powłoką z lanoliny, która ułatwia rozkładanie się moczu. W takim przypadku wystarczy wywietrzyć pieluchę, a następnie użyć jej ponownie. W przypadku większego zabrudzenia pranie powinno się wykonywać ręcznie. Wysusz ją na suchym ręczniku, a także wystrzegaj się wykręcania materiału oraz gorących temperatur. Dzięki temu zachowasz pieluszkę w idealnym stanie.

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii