Przekonaj się, dlaczego ludzie lubią oglądać horrory?

Brak komentarzy brak ocen

W horrorach można spotkać brutalne sceny, a także różnego rodzaju obrazy obłąkania. Nie rzadkością są paranormalne zjawiska czy też morderca, który jest psychopatą. Różnorodność pomysłów na tego typu filmy jest ogromna. Filmy o tej tematyce już od samego początku fundują widzom skrajne emocje, od miłości, po nienawiść i na szaleństwie kończąc. Osoby, które produkują horrory, starają się dbać o to, żeby dostarczyć nowych emocji!

Co opowiada horror?

Horror to jeden z najpopularniejszych gatunków literackich i filmowych tekstów kultury. Świadczyć o tym mogą często oferowane przez kina tzw. noce filmowe, w czasie których wyświetlane są filmy grozy. Horrory to filmy, które mają za zadanie pokazać to, co irracjonalne i przerażające.

Główny bohater to istne zło, które objawia się w rozmaitych postaciach. Motyw horroru prezentuje tematy jak konfrontacja dobra ze złem, lęk przed chorobą psychiczną bądź zakazaną seksualnością. W tym gatunku możemy zauważyć ciągle powtarzające się klimaty grozy, takie jak przykładowo: zamek na odludziu, kręte schody, lochy bądź podziemia.

Jaka jest historia horroru?

Początki horroru można już odnaleźć w czasach kina niemego, za sprawą reżysera Paula Leni, który wyprodukował takie filmy, jak „Gabinet figur woskowych” czy „Człowiek, który się śmieje”. Na ukształtowanie się motywu tego gatunku miał także wpływ niemiecki ekspresjonizm filmowy jak przykładowo film „Gabinet doktora Caligari”

W latach 30. XX wieku horror był już dość rozpoznawalnym gatunkiem. Powstało w tym czasie dużo filmów o potworach jak na przykład: „Dracula” T. Browninga bądź „Narzeczona Frankesteina” J. Whale’a. Jednak szczyt popularności horrorów przypadł na lata 50. i 60. W tym czasie powstało dużo kiczowatych i morderczych ekranizacji, gdzie prym wiodła brytyjska wytwórnia Hammer.

Lata 70. dostarczyły odejście od klasycznej formy horroru oraz powstania nurtu gore. Fundamentalnym motywem tego gatunku jest destrukcja ciała człowieka, która stanowi alegorię przykładowo upiorem okazuje się człowiek.

Aktualne horrory!

Aktualnie horrory już odchodzą od faktycznej grozy. Kiedy masowo się produkuje filmy, to coraz mniej powstaje takich produkcji, które wywołują lęk i niepokój. Zaczęły przeważać klimaty, do których widz czuje odrazę. Dzisiaj przejawem dobrego filmu jest duże okrucieństwo oraz żywa akcja. Producenci chcą coraz to bardziej szokować widza, którego wrażliwość na widzianą przemoc staje się mniejsza. Pomimo wielu lat, widzów nadal ciągnie do mrocznych scen filmu!

Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:0

Brak komentarzy

Inne artykuły z tej kategorii