Gdzie znajdę miejsce na uprawianie survivalu w Polsce?

Komentarze:1 brak ocen

Jednym z miejsc zrzeszających osoby, które chcą rozpocząć swoją przygodę z survivalem, jest Związek Strzelecki „Strzelec". Jest to organizacja, która może się poszczycić ponad stuletnią historią. Członkowie tego Związku praktykują survival militarny, bardzo popularny rodzaj tej aktywności. W trakcie szkoleń organizowane są obozy przetrwania, na których można się nauczyć technik walki wręcz lub działań antyterrorystycznych. Już osoby, które ukończyły 16 lat, mogą zapisać się do „Strzelca". Bardzo podobne szkolenia prowadzone są również przez harcerstwo.

Co to jest szkoła przetrwania w Polsce?

Survival, to inaczej szkoła przetrwania, to techniki i działania, jakie polegają w skrócie na umiejętności życia w środowisku naturalnym bez dostępu do podstawowych wygód, jakimi są dostęp do bieżącej wody i prądu. Nadzwyczaj często osoby zaciekawione survivalem rezygnują z zadaszonych noclegowni na rzecz namiotów lub postawionych własnoręcznie szałasów.

Prawo a praktykowanie survivalu na terenie Lasów Państwowych 

Przed 21 listopada 2019 roku ustawodawca, Lasy Państwowe ograniczały przebywanie osób na ich terenie do minimum. Nocowanie oraz zajmowanie określonego terenu było źle widziane i wręcz uznawane za nielegalne. Jednak środowiska osób zrzeszonych wokół survivalu i bushcraftu osiągnęły porozumienie z dyrekcją Lasów Państwowych. Dzięki tym działaniom szara strefa została mocno ograniczona. Obecnie w całej Polsce wydzielone są konkretne obszary, na których legalnie można uprawiać szkołę przetrwania.

Dolny Śląsk i okolice Świeradowa-Zdrój idealne na survival 

Osoby zainteresowane spędzaniem czasu w lesie w formie survivalowej w południowo-zachodniej części Polski, powinny zwrócić swoją uwagę na Dolny Śląsk oraz okolice zdrojowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To właśnie tutaj znajduje się jeden z terenów wyznaczonych do uprawiania survivalu i bushcraftu.  Jest to interesująca lokalizacja dla miłośników gór, przyrody i tajemnic Dolnego Śląska.

Nadleśnictwo Lubsko w Gorzowie Wielkopolskim legalnym miejscem na survival 

Jeśli interesują Cię bardziej tereny nizinne, idealnym przykładem wykorzystania przestrzeni do survivalu są okolice Gorzowa Wielkopolskiego oraz Nadleśnictwa Lubsko. Tam znajdują się miejsca, które są położone w lasach. Charakterystyczne  dla województwa lubuskiego drzewostany oraz dobre miejsca parkingowe. Tym szczycą się tamte okolice.

Elbląg oraz Stegna dla lubiących nocleg w nadmorskim otoczeniu 

Bardzo interesującą lokalizacją są także okolice Morza Bałtyckiego. Tam również znajdziemy ciekawe miejsca do uprawiania survivalu. Najwięcej terenów znajduje się w okolicach Stegny oraz położonego bardziej na wschód Elbląga. Lasy, piasek i woda. Taki klimat przyciąga wielu. Szczególnie w okresie letnim jest to niezwykle modny kierunek do uprawiania survivalu i bushcraftu.

Czy pobyt zawsze trzeba zameldować do nadleśnictwa? 

Bardzo długo osoby zainteresowane uprawianiem survivalu i bushcratu, czyli umiejętności życia w naturalnym, dzikim środowisku i korzystaniu jedynie z tego co oferuje natura, nie mogły swobodnie oddawać się swojemu hobby. Obowiązujące przepisy zezwalały na spędzenie nocy w lesie jedynie w miejscu do tego przeznaczonym, a jest to sprzeczne z założeniami technik przetrwania. Zmiany nastąpiły w listopadzie 2019 roku za sprawą pilotażowego programu, którym zostały objęte 43 obszary o łącznej powierzchni ponad 65 tys. ha. Zgodnie z założeniami tego programu na wygospodarowanych terenach może biwakować grupa do czterech osób, nie dłużej niż dwie noce pod rząd. Nie potrzebna jest specjalna zgoda nadleśnictwa, wystarczy je powiadomić o tym zamiarze drogą elektroniczną.

Oceń
Dodaj komentarz
Lista komentarzy
Wszystkich:1
Anna Kalinowska

Matko, ja nie wiem kto w ogóle się wybiera na takie wyjazdy. Ja to chyba jednak wole odpoczynek w bardziej cywilizacyjnych warunkach.

Oceń komentarz:
  • 0
  • 0

Matko, ja nie wiem kto w ogóle się wybiera na takie wyjazdy. Ja to chyba jednak wole odpoczynek w bardziej cywilizacyjnych warunkach.

Inne artykuły z tej kategorii