Dlaczego kot mruczy?
Czy wiedziałeś, że mruczący kot, to nie tylko oznaka jego dobrego samopoczucia oraz zadowolenia? My ludzie uspokajamy się przy kocim mruczeniu do tego stopnia, że moglibyśmy iść spać. Czy kot ma podobnie? Czy on też się uspokaja, a może to tylko znak, że jest mu dobrze w obecnej chwili? Zobacz w poniższym artykule, jak odczytywać sygnały z mruczenia kota i jaką ono ma funkcję w kocim życiu. Zapraszamy do lektury!
Co to jest mruczenie?
Ciekawi fakt, że to niesamowite zachowanie spotykane jest wyłącznie u kotów domowych. Dzikie koty jak lwy, tygrysy oraz inne kotowate nie potrafią tego zrobić, jak nasz domowy kociak. Mruczenie kota sięga wartości pomiędzy 25 a 150 Hz. Kociaki potrafią mruczeć w przeróżnych sytuacjach np. w trakcie głaskania, siedzenia na kolanach, w trakcie wdechu i wydechu, z otwartym lub zamkniętym pyszczkiem.
Jak kot mruczy?
Zjawisko mruczenia jest bez wątpienia warte omówienia, niemniej jednak jak to się dzieje, że kot mruczy bez napięcia mięśniowego i utraty tchu? Wielu naukowców starało się znaleźć odpowiedź na to pytanie. Istnieje parę teorii: niektórzy naukowcy uważają, że za dźwięk mruczenia odpowiadają mięśnie krtaniowe, drudzy uważają, że jest za to odpowiedzialna kość gnykowa.
Czy mruczenie kota to wyłącznie oznaka szczęścia?
Mruczenie ma działanie uspakajające – nie tylko dla ludzi. Koty umieją perfekcyjnie uspokoić same siebie. Kocia mama mruczy do młodych, aby dać im znać, że jest w pobliżu i je uspokoić. Mimo że w większości sytuacji mruczenie u kota oznacza wesołość oraz zadowolenie, to jednak mogą także to czynić w celu zredukowania stresu, zdenerwowania bądź w odpowiedzi na ból. Kocie mruczenie może przybierać różne barwy. Inaczej będzie mruczeć kot, któremu coś dolega, inaczej kiedy jest zestresowany, głodny lub gdy jest szczęśliwy.
Najczęstsze powody, dla których koty mruczą:
- zadowolenie, komfort,
- zdenerwowanie, stres,
- uspakajanie,
- kojenie bólu,
- komunikacja między człowiekiem,
- myślenie o jedzeniu,
- więź pomiędzy kociętami a matką,
- ulga,
- powrót do zdrowia.
Wibrujące dźwięki jako lekarstwo:
Mruczenie wywołuje wibracje całego jego ciała. Drgania angażują mięśnie, które wspierają przez to rozwój kości. Ta ciekawa teoria o systemie, który sam się leczy u kotów, może dowodzić, z jakiego powodu nasze pupile tak rzadko chorują z powodu różnych złamań kości. Mruczenie kota działa na porównywalnej zasadzie co trening wibracyjny stosowany przez lekarzy oraz fizjoterapeutów u sportowców. Aby wzmocnić strukturę kości oraz mięśni, ciało człowieka poddawane jest wibracjom o częstotliwości 15 do 60 herców.
Pozytywne skutki mruczenia, nie tylko dla kota!
Pomimo że wielu rodziców boi się, że ich pociecha będzie miała alergię na kota, to badania pokazują coś wręcz odwrotnego. Dzieci, które mieszkały z kotem, wykazywały mniejsze tendencje do nabywania alergii w swoim życiu. Poza tym kocie mruczenie świetnie wpływa na stres, wyciszenie się oraz sen. Przypomnij sobie moment, w którym położyłeś głowę obok mruczącego kota! Co wtedy czułeś? Zapewne senność!
Lista komentarzy
Brak komentarzy